Ekspert radzi

JAK DZIAŁAJĄ ANTYOKSYDANTY?

Krótko mówiąc, neutralizują wolne rodniki, czyli cząsteczki powstające w organizmie pod wpływem oksydacji – ich żywot jest bardzo krótki, ale szkody, które czynią m.in. w skórze, ekspresowe. 

Wolne rodniki to bardzo małe cząsteczki, posiadające pojedynczy, tzw. wolny elektron, który szuka drugiego do pary. Nie wszyscy wiedzą, że występują one w naszym organizmie naturalnie – i mamy naturalny mechanizm ich neutralizacji (jest to kompleksowy układ antyoksydantów, z których najważniejszą rolę odgrywa kwas L-askorbinowy, czyli witamina C, która wspomaga też synergistycznie działanie witaminy E).

Problem pojawia się, gdy ich ilość niebezpiecznie rośnie, np. podczas wypalenia jednego papierosa powstaje
w organizmie około 100 000 000 000 wolnych rodników, a to oznacza, że palacze potrzebują większej dawki przeciwutleniaczy, aby sobie z nimi poradzić. Jeśli równowaga zostaje zachwiana, wolne rodniki atakują prawidłowe struktury cząsteczkowe i odbierają im elektrony. Pozbawione elektronów cząstki starają się zabrać je innym, a te kolejnym itp. – na skutek efektu domina dochodzi do destrukcji struktur komórkowych. 

Te „dodatkowe” wolne rodniki powstają m.in. w wyniku stresu, zanieczyszczenia środowiska, na skutek działania promieni UV, także podczas zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. A więc w wielu sytuacjach codziennego życia – dlatego uważa się, że antyoksydanty powinny dziś stanowić podstawowy składnik codziennej pielęgnacji, a kuracje
z ich dużym stężeniem warto stosować w sytuacjach szczególnego narażenia na ich działanie.  

Do najsilniejszych antyoksydantów zalicza się witaminę C (która nie może być wytwarzana przez ludzki organizm naturalnie) oraz E, a w diecie likopen i polifenole.CZY WITAMINA C NAPRAWDĘ ODMŁADZA?

Tak, to jedna z najlepiej przebadanych witamin pod kątem działania na skórę. Nie tylko hamuje działanie wolnych rodników, ale też wspomaga produkcję kolagenu, rozjaśnia i wygładza skórę. Zobacz jej najważniejsze zalety. 

Witamina C:

Ogólnie poprawia kondycję i wygląd skóry – sprawia, że staje się bardziej promienna, jednolita, gładka, mniej szorstka, zmarszczki stają się płytsze, a jej struktura bardziej zwarta.

To najsilniejszy antyoksydant – naturalnie występujący w skórze. Nasz organizm nie potrafi jej jednak samodzielnie wytwarzać, a czynniki zewnętrzne – np. duża ekspozycja na promienie UVB  – zmniejszają rezerwy witaminy C
w naskórku nawet o połowę. 

Jest niezbędna do syntezy kolagenu, stymuluje jego produkcję. Ciekawe, że na aktywność komórek skóry – wg badań – niewielki wpływ ma doustne stosowanie witaminy C, dużo większy jej miejscowe nakładanie. 

Wiadomo też, że choć witamina C nie działa jak typowy filtr przeciwsłoneczny, może zmniejszać rumień wywołany przez słońce i przed nim chronić (powinna być stosowana miejscowo przed ekspozycją na słońce, podczas której na skórę nakładamy typowy kosmetyk ochronny). Witamina C ma też działanie przeciwzapalne. 

Witamina C wspomaga też nawilżenie skóry, biorąc udział w syntezie ceramidów skóry. 

Szybko zauważalnym efektem jej stosowania jest też rozświetlenie skóry – witamina C dosłownie zdejmuje z twarzy szarość i zmęczenie. 

Dodatkowo w okresie zimowym wzmacnia i chroni naczynia krwionośne przed pękaniem.JAK STOSOWAĆ KOSMETYKI Z WITAMINĄ C?

Działają antyoksydacyjnie i odmładzająco, więc warto sięgać po nie codziennie lub jako kuracje – w postaci serum
z wysokim stężeniem aktywnej postaci witaminy C. 

Witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów i substancją mającą wszechstronne działanie odmładzające, jednak organizm ludzki samodzielnie nie jest w stanie jej wytwarzać. Co też ciekawe, doustne jej podawanie nawet
w dużych dawkach powoduje jedynie ograniczony wzrost jej stężenia w skórze. Stąd konieczność stosowania
jej bezpośrednio na skórę. 

Jako składnik kosmetyczny znana jest od dawna – pierwsze kosmetyki zawierały ją w postaci kwasu L-askorbinowego, przez co na skutek utleniania szybko żółkły w kontakcie z powietrzem. Miały też one małą stabilność chemiczną, przez co efekty ich działania były ograniczone. 

Bardzo skuteczną formą witaminy C jest forma lewoskrętna, którą znajdziesz w serum z gamy Flavo-C belgijskiej firmy Auriga (15 ml, 90 zł). To jedyna aktywnie działająca w skórze postać witaminy C, poza tym laboratorium Auriga – dzięki specjalnie opracowanej technologii – gwarantuje stabilność witaminy C (w normalnych warunkach traci ona swoją aktywność po 48 h) oraz jej penetrację w głąb skóry i działanie przez 8 godzin. 
 Serum z witaminą C można stosować codziennie (np. pod swój ulubiony krem) albo jako kurację – w okresach szczególnego narażenia na działanie wolnych rodników (np. gdy żyjesz w stresie, gdy palisz) lub gdy twoja skóra potrzebuje natychmiastowego rozświetlenia i odmłodzenia, jest szara, zmęczona i matowa.JAK DODAĆ SKÓRZE BLASKU?

Możesz stosować makijaż, ale warto też zadbać o trwałą poprawę kondycji skóry. Tutaj niezastąpione będą wysoko stężone kosmetyki przede wszystkim na bazie witaminy C, a także regularne stosowanie peelingów. 

Peelingi są ważne nie tylko dlatego, że natychmiast poprawiają wygląd skóry, ale także dlatego, że poprawiają wchłanianie substancji aktywnych zawartych w nakładanych potem kosmetykach, zwiększając przepuszczalność naskórka (tutaj zdecydowanie polecałbym dermatologiczne peelingi chemiczne, takie jak Glykopeel czy całą gamę peelingów z grupy Mediderma). 

Witamina C z kolei jest składnikiem, który daje natychmiastowy efekt rozświetlenia skóry i zdjęcia z niej zmęczenia. Polecam serum z gamy Flavo-C martki Auriga z wysokim, aż 8% stężeniem tej witaminy. Można je stosować pod krem. W skład całej gamy dodatkowo wchodzi serum Flavo-C Forte, krem Flavo-C i ampułki Flavo-C Flash.SPRAWDZONE SKŁADNIKI W ANTI-AGINGU

Choć kosmetolodzy ciągle szukają nowych rozwiązań odmładzających, jest kilka składników, których skuteczność już
udowodniono. Warto sięgać po kosmetyki na nich bazie, bo naprawdę działają!

Do najskuteczniejszych składników odmładzających należą przede wszystkim: 

Witamina C: to najsilniejszy antyoksydant i bardzo wszechstronny odmładzacz. Zmniejsza zmarszczki, rozświetla cerę, rozjaśnia przebarwienia, stymuluje syntezę kolagenu. Więcej przeczytasz o niej

Kwas hialuronowy: występuje naturalnie w naszej skórze, odpowiadając za jej sprężystość i nawilżenie. Wraz z wiekiem jego ilość maleje. Zawarty w kosmetykach w specjalnych nośnikach – nanosomach wygładza skórę, nawilża, ujędrnia.  

Retinol: stymuluje odnowę komórek i produkcję kolagenu, wypełnia zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia, przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze. Występuje w różnych postaciach, np. czystego retinolu, aldehydu, kwasu retinowego.

Filtry UV: promienie UVA są odpowiedzialne za fotostarzenie – filtry o szerokim spektrum stały się jednym
z podstawowych składników anti-agingu w codziennej profilaktyce. 

Kwasy AHA: wygładzają naskórek i zmniejszają zaskórniki, nawilżają, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny, rozjaśniają przebarwienia, pomagają usuwać ślady po trądziku. Są bardzo wszechstronnym odmładzaczem, stosowanym nawet w kosmetykach do codziennego użytku. 

Heksapeptydy: są to białka mające działanie rozkurczające, dlatego stosuje się je przede wszystkim w kosmetykach
na zmarszczki mimiczne.

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.